yeni keşifler bilim adamlarının beklentilerini azaltıyor

BirCicek

New member
Ay’daki su rezervlerinin sömürülmesine ilişkin insanın bakış açısının ciddi bir değişime uğraması gerekebilir. Ay kraterleri üzerinde yapılan son analizler bir sürprizi ortaya çıkarıyor: Bunların çoğu antik su buzu rezervlerine ev sahipliği yapamayacak kadar genç. Bu şok edici açıklama, doğrudan, her ikisi de ABD’de bulunan Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden fizikçi Norbert Schörghofer ve Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden astrofizikçi Raluca Rufu’nun çalışmalarından geliyor. Schörghofer’e göre, “Bu sonuçlar, Ay’da su buzu nerede aranacağına ilişkin tahminleri altüst etti ve ne kadar su buzu bulmayı beklediğimize ilişkin tahminleri çarpıcı biçimde değiştirdi.”

Bilim insanları Ay’da suyun varlığını zaten biliyorlardı. Asıl soru her zaman şu olmuştur: Ne kadar bol ve nerede bulunur? Yıllardır uzay araştırmacılarının gözleri kalıcı olarak gölgede kalan bölgelere, özellikle de derin kraterlere çevrilmişti. Burada, Güneş’in sıcaklığından uzakta, buzun milyarlarca yıl boyunca bozulmadan birikebileceği ve birkaç metre kalınlığa kadar birikintiler oluşturabileceği düşünülüyordu. Ancak son bulgular bu teoriyle çelişiyor gibi görünüyor. Schörghofer, eski buz rezervlerinin muhtemelen “mevcut olmadığını” açıklayarak durumu örneklendiriyor.

Bu devrimin arkasındaki sebep? Araştırmalar, Ay’ın gölgeli bölgelerinin, eski su rezervlerinin birikmesine izin verecek kadar uzun süre güneş ışığından korunmadığını gösteriyor. Diğer bölgelerde, güneş ışığı suyu ısıtabilir ve buharlaştırabilir, ancak sıcaklıkların -163 santigrat derecenin (-260 Fahrenheit) çok az üzerine çıktığı PSR’lerin soğuk tuzaklarında, buzun kalabileceği ve potansiyel olarak milyarlarca kişi için birikebileceği düşünülüyordu. yılların. Bu kraterlerin birkaç metre kalınlığa kadar su buzu katmanları içerebileceği öne sürülüyor. Bu bilimsel aydınlanmanın kökleri, Ay’ın Dünya’dan uzaklaşma hızı ile tahmini yaşı arasındaki tutarlılığı sorgulayan, bir yıl önce yayınlanan araştırmaya dayanıyor.

Milyarlarca yıl önce Güneş Sisteminin kuyruklu yıldızlar ve asteroitler için bir savaş alanı olduğu ve bunların da sürekli olarak Ay’a çarptığı yaygın bir inanıştı. Bilim adamlarına göre bombalamalar Ay’ın içine su salmış olmalıydı. Ancak yeni modellere göre gölgeli bölgeler şaşırtıcı derecede genç.

Schörghofer, “Ayın gölge bölgelerinin gerçekte ne kadar genç olduğunu ölçebildik” diyor. “Kalıcı olarak gölgede kalan bölgelerin ortalama yaşı en fazla 1,8 milyar yıldır.” Science Advance’da yayınlanan bu keşifler, kaçınılmaz bilimsel sonuçlara sahip olmasının yanı sıra, NASA’nın Artemis III gibi gelecekteki Ay görevlerini de etkiliyor. Her durumda, bilim adamları ay yüzeyinin gölgeli bölgelerinin hala su rezervleri içerebileceğine dikkat çekiyor; ancak bu rezervler önceden düşünüldüğü kadar eski değil ve belki de o kadar bol değil. Bu bilgi gelecekteki ay araştırmalarına odaklanmaya yardımcı olabilir.
 
Üst