Pixel 8’in yapay zeka tabanlı işlevleri önizlemede ortaya çıktı

BirCicek

New member
Kamera her zaman Google Pixel telefonlarının odak noktası olmuştur ve 4 Ekim’deki resmi açıklama öncesinde sızdırılan bir duyuruda ortaya çıktığı gibi Pixel 8 serisiyle birlikte pek çok yeni özellik gelecek gibi görünüyor. Yeni Pixel’e gelince, Bu sene gerçekten sürprizler var. Daha önce de tahmin ettiğimiz gibi, videolarda daha akıcı görüntüleme sağlamak ve Gece Görüşü efektlerini video kaydına getirmek için yapay zekayı kullanacak bir işlev olan “Video Boost” ile başlıyoruz. Sızıntı aynı zamanda bize daha önce duyduğumuz başka bir özellik olan “Ses Silgisi”nin bir önizlemesini de veriyor ve bir çekimden arka plandaki şehir gürültüsünü nasıl kaldırabileceğinize dair hızlı bir örnek veriyor. Pixel 8’deki Google Fotoğraflar özelliği, uygulamanın, istediğiniz görüntüyü oluşturmak için bir fotoğraftaki kişilerin ifadelerini tamamen düzenlemesine olanak tanır. Bunun nasıl çalıştığına dair hiçbir ayrıntı yok, ancak tek bir nihai görüntü oluşturmak için birden fazla benzer çekimin kullanıldığı görülüyor.

Fotoğraf tutkunları için en ilginç yeni özelliklerden biri, Google Pixel 8’de “Pro Kontroller” adı verilen ve dijital SLR fotoğraf makinelerinin kontrollerini örnek alan tam manuel kontrollerin sunulmasıdır. Hem deklanşör hızı hem de ISO, odaklamanın yanı sıra manuel olarak ayarlanabiliyor gibi görünüyor. Ayrıca, Google’ın daha önce I/O konferansında bahsettiği, bir konuyu taşımanıza veya bir fotoğrafın arka planını değiştirmenize olanak tanıyan Magic Editor işlevi de bulunmaktadır. Videonun tamamı (burada mevcut) yapay zeka kullanımına açık bir vurgu yapıyor ve bu kadar çok yeni kamera özelliğinin yolda olduğunu görmek gerçekten heyecan verici. Ancak bunun ötesinde sızıntı, Pixel 8 serisinin kamera özelliklerine ilişkin eksiksiz bir genel bakış sunuyor. En dikkat çeken haberlerden biri Pixel 8 Pro’nun 10,5 MP sensöre sahip selfie kamerası için otomatik odaklama özelliğini tanıtacak olması. Bu, Google’ın geçmişte Pixel 3 ile zaten sunduğu ancak sonraki sürümlerde kaldırdığı bir özelliktir. Pixel 8’e gelince, selfie kamerası aynı sensörü kullanmasına rağmen sabit bir odağı koruyor gibi görünüyor.

Kamera özellikleri arasında her iki cihazda da f/1,68 diyafram açıklığına, 1/1,31 inç sensöre ve 1,2μm piksel genişliğine sahip 50MP ana sensörler yer alıyor. Bu, teknik özelliklerin Samsung’un GN1’e yönelik mevcut desteğiyle tutarsız görünmesine rağmen, Samsung ISOCELL GN1 sensörünün hala kullanılacağını gösteriyor gibi görünüyor. Bu nedenle, özellikle yeni bir sensöre ilişkin göstergeler ışığında, bu spesifikasyonların yanlış veya güncelliğini kaybetmiş olduğu varsayılmaktadır. Ek olarak Pixel 8, Pixel 7’nin standart versiyonunda bulunmayan bir özellik olan otomatik odaklamalı 12 MP ultra geniş açılı kameraya sahip olacak. Pixel 8 Pro ise 48 MP ultra geniş açılı kameraya sahip olacak ve 5x yakınlaştırmalı başka bir 48 MP telefoto kamera.
 
Üst