Neandertal Yengeci Kızartma Artıkları Portekiz’deki Bir Mağarada Bulundu

Beykozlu

New member
Bazı şehirler resmi olmayan “dünyanın deniz ürünleri başkenti” unvanı için yarışıyor ve Lizbon’un iyi bir iddiası var. Portekiz’in kıyı başkenti olan şehir, tuzlanmış morina balığı, sardalye ve kahverengi yengeç dolması ile ünlüdür. Frontiers in Environmental Archaeology dergisinde Salı günü yayınlanan bir araştırma, bu kahverengi yengeçlerin uzun süredir menüde olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, Lizbon’dan 20 milden daha kısa bir mesafedeki bir mağarada kömürleşmiş kabuk ve pençe kalıntıları keşfettiler: Neandertallerin 90.000 yıl önce yengeç pişirip yediklerinin kanıtı.

Mağara alanı Gruta da Figueira Brava, Neandertaller orada yaşarken kıyıdan yaklaşık bir mil uzaktaydı. Açık bir “sundurma” yaşam alanı da dahil olmak üzere, muhtemelen en azından geniş bir aileyi barındıracak kadar büyük olan birden fazla oda içeriyordu. Yükselen deniz seviyeleri Atlantik’i yavaş yavaş mağara kapısına getirdi.

Bugün Gruta da Figueira Brava’ya ulaşmak, denize bakan sarp bir uçurumdan aşağı inmeyi içerir. Katalan İnsan Paleoekolojisi ve Sosyal Evrim Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın yazarı Mariana Nabais, “Biraz maceralıydı” dedi. “Bir bakıma, oraya ulaşmanın zor olması iyi, çünkü böylesine inanılmaz, inanılmaz buluntuları korumasını sağlayan şey buydu.”

Kazılar sırasında, o ve ekibi, üzerinde çalışılabilmesi için mağaradan çökeltileri tepedeki saha laboratuvarına geri getirdiler, ancak Dr. Nabais ve meslektaşları bazı enkaz parçalarını hemen fark ettiler.


“Özellikle Portekiz’de yengeç pençesi olduklarını hemen tespit edebilirsiniz, çünkü yengeç yeme geleneğimiz çoktur” dedi. “Bu büyük bir sürprizdi, çünkü özellikle orayı kazarken, Neandertallerin aktif olarak kabuklu deniz ürünleri yedikleri fikrine hâlâ sahip değildik.”

Araştırmacılar, Gruta da Figueira Brava’daki mağara alanında en az 33 kişiyi temsil eden 635 parça yengeç kabuğu buldular. Kredi… João Zilhão

Araştırmacılar nihayetinde 33 kişiden oluşan çıplak bir asgarî’yi temsil eden 635 parça yengeç kabuğu ile midye ve deniz kestanesi kalıntıları buldular. Yengeçlerin büyük çoğunluğu, bugün Lizbon’da karaca ve hardalla servis edilen aynı tür kahverengi yengeçti. Pençelerin boyutuna göre, örneklerin çoğu ortalamadan daha büyüktü ve her biri muhtemelen yaklaşık yedi ons et veriyordu.

Kabuklarda, diğer hayvanlar tarafından yenildiğine dair diş izleri veya kuşlar tarafından kayaların üzerine düşürülmesinden kaynaklanan parçalanma desenleri gibi belirgin işaretler yoktu. Bunun yerine, bazı kabuklar kömürleşmiş ve kararmıştı: bu, kavrulduklarının bir işareti.

Dr. Nabais, Science dergisinde 2020’de mağarada bulunan kuşlar ve kaplumbağalar da dahil olmak üzere çeşitli hayvan kalıntılarının ayrıntılarını içeren bir araştırmayı takip eden keşfin, insanlığın en yakın akrabaları olan Neandertallerin çağdaşlarla karşılaştırıldığında ahmaklar olduğu şeklindeki geleneksel görüşü çürüttüğünü söyledi. insanlar


“Neandertalleri her zaman bu kaba kuzenler gibi gördük” dedi. Neandertal zekasına karşı bir argüman, onların yalnızca filler gibi büyük avları toplayıp avlayabildikleri, oysa daha zeki insanların beyin gelişimini destekleyen yağ asidi açısından zengin balıkları içeren daha geniş bir diyet benimsedikleri fikriydi.

Nabais, “Bugünlerde, özellikle Akdeniz bölgesinde giderek daha fazla gördüğümüz şey, burada yaşayan bu Neandertallerin aslında küçük avlar yedikleri” dedi. “Şimdi, onların da kabuklu deniz ürünleri yediklerini biliyoruz, bu da insanların biraz aptal oldukları için bunu yapamayacaklarını düşündükleri bir şeydi.”

Çalışmaya dahil olmayan Illinois Eyalet Üniversitesi’nde fahri antropoloji ve biyoloji bilimleri profesörü olan Fred H. Smith, araştırmacıların titizliğini övdü ve Neandertallerin çok yönlülüğü ve zekası hakkındaki sonuçlarına katıldı.

“Yirmi, otuz yıl önce, temelde, Neandertallerin bu kaynakları kullanma yeteneğine sahip olmadığı veya en azından yararlanmadığı düşünülüyordu” dedi. “Yani, uzun bir yol kat ettik.”
 
Üst