Hadi Evreni Hackleyelim

Beykozlu

New member
Doğa kanunlarını değiştirebilseydiniz, neyi değiştirirdiniz?

Belki de kozmik yolculuktaki sinir bozucu ışık hızı sınırıdır – savaş, veba ve üzerinde Dünya’nın adını taşıyan nihai asteroidden bahsetmiyorum bile. Belki zamanda geriye gitme, ergenlik çağındaki benliğinize ebeveynlerinizle nasıl başa çıkacağınızı söyleme veya Google hisse senedi satın alma olanağını istersiniz. Evren birkaç iyileştirme kullanamaz mı?

Bilgisayar bilimcisi, SETI meraklısı, Dünya Dışı Zeka Arayışı (SETI) meraklısı, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde müzisyen ve matematikçi olan David Peterson’ın yakın zamanda meslektaşlarına ve arkadaşlarına sorduğu soru buydu.

Son yıllarda, kendimiz ve en derin düşüncelerimiz de dahil olmak üzere evrenimizin, kozmik kapasiteye sahip bir düşünme makinesi üzerinde çalışan bir bilgisayar simülasyonu olduğu fikri, kültürün her yerine nüfuz etti. Oxford Üniversitesi’nden filozof ve İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nün direktörü Nick Bostrom, 2003’teki etkili bir makalesinde bu fikri öne sürdü ve bunun, kendi dünyalarını keşfetmek isteyen “teknolojik olarak olgun” medeniyetler için muhtemelen kolay bir başarı olduğunu ekledi. tarihler veya yavrularını eğlendirmek. Bildiğimiz kadarıyla bu simülasyonun yıldızı olan Elon Musk, bir önceki “temel gerçeklikte” yaşama ihtimalimizin yalnızca milyarda bir olduğunu açıkladığında bu fikri tekrarlıyor gibiydi.

Kanıtlaması zor ve herkes bilgi işlem gücümüzün böylesine şiddetli bir tahmininin mümkün veya kaçınılmaz olduğu veya uygarlığın bunu görecek kadar uzun süreceği konusunda hemfikir değil. Ancak fikri çürütemeyiz, bu nedenle Dr. Bostrom gibi düşünürler bu olasılığı ciddiye almamız gerektiğini ileri sürüyorlar. Bazı açılardan, Büyük Simülatör kavramı, kozmologlar arasında, evrenin bir hologram olduğu, kenar boşluklarının içinde neler olup bittiğini belirleyen kuantum kodlarıyla kaplı olduğu şeklindeki yakın tarihli bir teoriyi anımsatıyor.

Birkaç yıl önce, koronavirüs pandemisi tarafından sıkıştırılan Dr. Peterson, ergenlik çağındaki oğluyla bu fikrin sonuçlarını tartışmaya başladı. Eğer gerçekten her şey bir simülasyonsa, o zaman iyileştirmeler yapmak, her şeyi çalıştıran yazılım programını değiştirmekten ibaret olacaktır. Bir e-postada “Bir programcı olarak, bu değişikliklerin tam olarak neleri içerebileceğini düşündüm” dedi.

Yazılım iyi yazılmışsa, üzerinde ince ayar yapmak kolay bir iş olmalı, diye düşündü. Değişiklikler fizik yasalarımızı değiştirebilir veya evrene yeni özellikler ekleyebilir: menü seçenekleri, hız filtreleri, altyazı, pop-up engelleyiciler – hayatımızı daha zengin veya daha eğlenceli hale getirecek düğmeler.

Dahası, evreni çalıştıran yazılım açık kaynaksa – diğer programcıların incelemesi ve manipüle etmesi için halka açıksa – o zaman bu “meta bilgisayar korsanları” özellik isteklerimize uygun olabilir ve hatta onları arıyor olabilir, Dan Werthimer, Dr. Peterson’ın Berkeley’deki meslektaşı önerdi. Bunu duanın sibernetik bir versiyonu, Büyük Simülatöre dilekçe vermenin bir yolu olarak düşünün.

Dr. Peterson yakın zamanda meslektaşlarına Unisym adını verdiği kozmik algoritmayı nasıl değiştireceklerini sormak için bir anket yaptı. Yanıtları, bu değişikliklerin nasıl yürürlüğe konulabileceği ve ne kadar işe yarayabilecekleri hakkındaki yorumlarıyla birlikte blogunda yayınladı.

“Bu, felsefe, politika ve müzik üzerine çeşitli makaleler yazıp web siteme koyarak bol boş zamanımı doldurduğum Covid sırasındaydı” dedi. Vurgu, savaşı ve adaletsizliği ortadan kaldırmak üzerinde değil, kozmik küçük yavruların “yaşamın” iniş çıkışlarında gezinmemize yardımcı olabilecek özellikler üzerindeydi.

Örneğin, Dr. Peterson bir düğmeyi tıklatabilmek ve şimdiye kadar attığı tüm ayak seslerini yerde turuncu renkte parlayarak görebilmek istiyor. “Berkeley’de nerede olduğumu görebiliyorum ve Sierras’a gidiyorum ve orada yaptığım tüm yürüyüşleri görebiliyorum” dedi. Başka bir düğmeyi tıklamak, şimdiye kadar yapılmış tüm ayak izlerini vurgulayacaktır. “Hiç kimsenin bulunmadığı yerler var mı?” merak etti. Oğlunun, anlatmak üzere olduğu bir şakanın iyi bir kahkaha alıp almayacağını bilmek istediğini de sözlerine ekledi.

Diğer yanıtlayanlardan gelen bazı özellik talepleri: Simülasyonu, sohbette hızlı bir karşılık bulmak için yeterince uzun süre duraklatma yeteneği veya üzücü bir yorumu geri almak veya kaçırılan bir fırsatı tekrar ziyaret etmek için geri sarma seçeneği, kesinlikle olumlu oylayacağım bir şey.

Bu talepler kulağa basit gelse de, Dr. Peterson, bu tür özellikleri kullanmanın perde arkasında oldukça fazla hesaplama mühendisliği gerektirebileceğini belirtti. Örneğin, düşüncelerinizi toplamak için evreni kısa bir süre duraklatmak, kendi varlığınızı geçici bir paralel simülasyona ayırmanızı gerektirir; daha sonra, ne söylemek istediğinizi bildiğinizde, kaçış tuşuna basabilir ve orijinal simülasyona geri dönebilirsiniz. Geçmişi düzeltmek için geri sarma, simülasyonun dallara ayrılmasına da neden olur, ancak bu durumda Dr. Peterson, paralel simülasyonda devam edeceğinizi ve “kaçışa asla basmayacağınızı” söyledi.

Elbette, “her zamanki zaman yolculuğu tuhaflığı geçerli,” diye ekledi. Geleceğe adım atmak ve geri dönmek, şimdiki benliğinize henüz olmamış şeylerin anılarını bahşeder. Bu da geleceği değiştirecek, öyle ki oraya vardığınızda, ilk ziyaretinizden hatırladığınız gibi olmayacaktı.

Aynı şekilde, geçmişe adım atmak, gelecekte olduğunu hatırladığınız şeyi değiştirebilir. Ray Bradbury’nin klasik hikayesi “A Sound of Thunder”da bir kelebeğe basıp dünyayı Nazilerin yönettiği bir geleceğe dönen zaman yolcusunda olduğu gibi, kendi varlığınızı bile ortadan kaldırabilir. (Ya da “Simpsonlar”ın “Zaman ve Ceza” bölümünde istemeden çöreklere yabancı bir dünya yaratan Homer’ın durumunda olduğu gibi.) Görünüşe göre, zaman yolculuğu yapabileceğiniz en tehlikeli şey.

Kendi adıma, bir restorana girdiğimde, diğer tüm masaların üzerine bir sessizlik konisi bırakacak bir düğmeye basabilmek isterdim. (Duymam eskisi gibi değil.) Karım, bir randevuya geç kaldığında bir hologramının görünmesini ve sonra gerçekten geldiğinde ortadan kaybolmasını istediğini söyledi, böylece kimse onun geldiğini bilmesin. yoktu

Popüler bir modifikasyon, Dr. Peterson’ın “ölümün bakışı” dediği, yol öfkesinin nihai ifadesidir: Gözlerinizi kırptığınızda, rahatsız edici sürücüleri ve arabalarını güçlü bir lazer tarafından yakılmaya mahkum edebilirsiniz.

Dr. Peterson blogunda şöyle yazıyor: “Böyle her istek, bariz nedenlerle yeni bir evren yaratmalıdır.”

“Birinin bana bir veya iki gün içinde ölüm bakışı atacağı kesin,” diye yazıyor. “Ve birkaç hafta içinde neredeyse tüm sürücüler yanacaktı. Bu yüzden muhtemelen bunu uygulamak en iyisidir, böylece ölümün her bakışı, istenen yakmanın gerçekleştiği yeni bir evreni çatallar, ancak orijinal evren onsuz devam eder.

Kozmik dilek listenizde neler var? Yüce algoritmayı nasıl değiştirirsiniz? 2023 yılı henüz genç; daha iyi bir anlaşma için kozmik bilgisayar korsanlarına dilekçe vermek için bolca zaman var. Sadece kelebeklere dikkat et ve ne dilediğine dikkat et.