Düzenlemelere ve risklere odaklanmak

BirCicek

New member
Federal hükümet yeni ortaya çıkan teknolojiyi nasıl düzenleyeceğini bulmaya çalışırken, Microsoft ve çip üreticisi Nvidia, yapay zekanın etkileri konusunda bir dizi Senato adli duruşmasında konuşan en son şirketler oldu. Microsoft Başkanı Brad Smith ve Nvidia Baş Bilim Adamı William Dally Salı günü Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü Woodrow Hartzog ile birlikte ifade verdi. Duruşmanın başında Senatör Richard Blumenthal, yapay zekanın düzenlenmesinde risk temelli bir yaklaşımın benimsenmesi yönünde çağrıda bulundu. Ayrıca Josh Hawley ile birlikte, şirketlerin yüksek riskli yapay zeka teknolojilerini lisanslamakla görevli bağımsız bir gözlemciye kaydolmasını gerektiren iki partili bir yapay zeka çerçevesi sundu. Teklif aynı zamanda Kongre’ye 1996 tarihli İletişim Ahlakı Yasası’nın bir bölümünü açıklığa kavuşturması yönünde çağrıda bulunuyor.

Microsoft ve Nvidia olmak üzere her iki şirket de yapay zekanın geliştirilmesi ve kullanımına yönelik yatırımları artırdı. Microsoft, ortaklıklara ve kendi dahili teknolojisi Copilot’un yanı sıra OpenAI’ye 10 milyar dolarlık yatırım yaptı. Ancak Nvidia, yapay zeka sistemleri için çiplere odaklandı ve ikinci çeyrekte 13 milyar dolardan fazla gelir bildirdi. Accountable Tech’in iletişim direktörü Bianca Recto, teknoloji şirketlerinin kendi kendini düzenleyemediğini vurguladı. Açılış konuşmalarında Microsoft ve Nvidia, Senato’yu yasal çerçeveye ilişkin çalışmalarından ötürü övürken, Hartzog, Kongre’yi yarım yamalak önlemlerden ve endüstri odaklı yaklaşımlardan kaçınmaya çağırdı.

Nvidia, özellikle yapay zeka sistemlerinin duyarlı hale gelmesiyle ilgili bazı yapay zeka korkularını da çürüttü. Ayrıca yapay zekanın mevcut kullanımı ve eğitimi, özellikle de yapay zeka sistemlerinin içeriği, özellikle gazeteciliği nasıl kullandığına ilişkin endişeleri de tartıştılar. Tartışma daha sonra seçimler öncesinde yanlış bilgilendirme konusuna kaydı. Hartzog, Kongre’nin farklı araçlar kullanmasını ve reklama dayalı iş modellerinin teknolojileri nasıl etkilediğini düşünmesini önerdi. Son olarak Senatör Hawley, veri gizliliği ve yapay zeka sistemlerini kullanan küçüklerin korunmasıyla ilgili soruları gündeme getirdi. Tartışma, Çarşamba günü yapılması planlanan ve aralarında Google’dan Sundar Pichai, Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Nvidia’dan Jensen Huang’ın da bulunduğu birçok teknoloji yöneticisinin katılacağı ilk Senato Yapay Zeka Forumu ile devam edecek.
 
Üst