Alan Lightman – Yıldızların Zamanı

Felaket

New member
Orjinal adı, Time for the Stars: Astronomy in the 1990s olan kitap, astronomi hakkında temel bilgiler içerse de hızla gelişen günümüz teknolojine göre güncelliğini çoktan yitirmiş gibi görünüyor. Kitapta, 1990’lardaki bilimsel gelişmelerle, dönemin birçok sorununa cevap verileceği vurgulanıyor sürekli. Alan Lightman Yıldızların Zamanı, içerdiği teknik bilgiler ışığında bu alana ilgi duyanların sıkılmadan okuyacakları bir başlangıç kitabı olabilir.

ALAN LİGHTMAN YILDIZLARIN ZAMANI
Kitapta gezegenler, yıldızlar, yıldız sistemleri, galaksiler, evrenin başlangıcı ve sonu ile ilgili tespitler, varsayımlar anlatılıyor. Einstein’in Düşleri kitabının da yazarı olan Alan Lightman aynı zamanda bir fizikçidir. Öyküsel bir anlatımla yazılmış bu kitabı astronomiye meraklı olanlar mutlaka okumalılar. Dili biraz ağır, fakat terimlere aşina olanların anlamakta sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.

alan lightman yıldızların zamanı

Gezegenlerden yıldızlara, galaksilerden kozmolojiye kadar evren hakkında pek çok bilgi içeren kitap hakkında nette fazla yoruma rastlamanız pek mümkün değil, incelemek adına ulaşabildiklerim tamamen birbirinin aynısı içeriklerle dolu olduğundan kitabı birinci elden yorumlamak istedim. Gördüğüm şu ki benim gibi konuya fransız kalanların çok da tercih etmeyeceği bir eser.

ALAN LİGHTMAN KİMDİR?
Alan Lightman, Memphis, Tennessee’de doğmuş bir fizikçi, romancı ve denemecidir. Alan Paige Lightman, Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) fakültelerinde görev yapmış ve şu anda MIT’deki beşeri bilimler pratiğinin profesörüdür. Tüm dünyada çok satan kitaplardan biri olan Einstein’in Düşleri’nin yazarı olarak bilinir. Einstein’ın Düşleri birçok teatral prodüksiyona uyarlandı. Ayrıca üniversitelerde en çok kullanılan kaynak kitaplardan biri oldu.

Lightman’ın babası Richard Lightman’ın sinema salonları vardı ve annesi Jeanne Garretson, dans öğretmeni ve gönüllü Braille yazarıydı. Big Star bas gitaristi John Lightman, Alan Lightman’ın diğer 3 kardeşinden biridir.

ALAN LİGHTMAN’IN BİLİMSEL ÇALIŞMALARI
Erken yaşlardan itibaren hem bilim hem de sanatla ilgilenen Alan Lightman lisede iken bağımsız bilim projelerine ve şiir yazmaya başladı. Bilim ve yaratıcı yazında yeteneklerini bir araya getiren Lightman, şehir ve eyalet çapındaki bilim fuarlarının yanı sıra Ulusal İngilizce Öğretmenleri Konseyi ödülü için devlet çapında yapılan bir yarışmada biricilik kazanınca tüm dikkatleri üzerine çekti. Lightman, 1970 yılında Princeton Üniversitesi’nden fizik alanında yüksek lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 1974 yılında California Institute of Technology’den teorik fizik alanında kazandı ve burada Ulusal Bilim Vakfı doktora sonrası bursu aldı. Tez danışmanı fizikte 2017 Nobel Ödülü’nü kazanan rölativist Kip Thorne idi. 1974’ten 1976’ya kadar Lightman, küçük edebiyat dergilerinde şiir yazmaya başladı. Harvard Üniversitesi’nde 1976-1979 yılları arasında astronomi alanında yardımcı doçent ve 1979’dan 1989’a kadar Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde araştırma uzmanı olarak görev yaptı. 1989 yılında Lightman, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) fizik alanında bilim, yazım profesörü ve kıdemli öğretim görevlisi olarak atandı.

Bilimsel çalışmalarında Lightman, aşırı sıcaklık ve yoğunluklarda astrofiziksel süreçler teorisine önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle, relativistik çekim teorisi, yığılma disklerinin yapısı ve davranışları, yıldız dinamikleri, radyasyon süreçleri ve relativistik plazmalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Onun önemli başarılarından bazıları, astronomi alanında geniş bir uygulama ile kara delikler gibi devasa yoğunlaştırılmış nesnelerin etrafında meydana gelen, yığılma diskleri denen, madde disklerinin yörüngesindeki yapısal dengesizliğiyle yaptığı keşiftir.

Lightman’ın Einstein’ın Düşleri isimli romanı kısa zamanda bestseller oldu ve otuz dile çevrildi. Yüzlerce bağımsız tiyatro, dans, video ve müzik prodüksiyonları Einstein’ın Düşleri üzerine kurulmuştur. Kitap, 1994 PEN New England / Boston Globe Winship Ödülü için aday gösterildi. Einstein’ın Düşleri, aynı zamanda pek çok kolejde ve üniversitede okutulmuştur. Günümüzde Amerikan kolejlerinde en çok kullanılan metinlerden biridir. Lightman’ın Screening Room adlı kitabı, Washington Post tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçilmiştir.
 
Üst