Time'a göre Jensen Huang 2024'ün en etkili 100 kişisi arasında

BirCicek

New member
Nvidia'nın kurucusu ve CEO'su Jensen Huang, teknoloji dünyasında çağın karakteri. Girişimci ruhu ve yenilik yapma yeteneğiyle tanınan, Huang, 2021'de de aynı ödülü aldıktan sonra prestijli Time dergisi tarafından 2024'ün en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterildi.. Huang, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelişinden dünya çapında tanınan bir lider haline gelene kadar zorluklar ve başarılarla dolu bir yolda ilerledi.

1993 yılında Huang tarafından kurulan Nvidia, 2 trilyon dolara ulaşan değerlemesiyle hızla teknoloji endüstrisinde lider bir güç haline geldi.. Nvidia'nın bilgisayar çiplerindeki yenilikleri ve teknolojik ilerlemeleri bugün bildiğimiz şeyi körükledi. yapay zeka devrimibu teknolojiyi ilerleme sınırlarının çok ötesine taşıyor.

Meta'nın kurucusu ve CEO'su ve Huang'ın arkadaşı Mark Zuckerberg, Time'da onun profilini çıkardı. “Vizyonlarına uzun süre sadık kalma cesaretine ve kararlılığına sahip liderlere her zaman hayranlık duymuşumdur. Jensen Huang bu bağlamda teknoloji endüstrisinin açık ara lideridir. Olağanüstü, ilham verici grafikler ve oyun deneyimleri sunmak için güçlü, paralelleştirilebilir bir bilgi işlem sistemi yaratmaya inanarak başladı. Sektörün büyük bir kısmı mobil cihazlar üretmeye odaklanmışken, kendisi en güçlü çiplerin sağlanmasının bir sonraki inovasyon dalgasının önünü açacağını fark etti. Bugün, LLM'lerden (örneğin ChatGpt'ler gibi Büyük Dil Modelleri) otonom sürüş sistemlerine ve bilim ve sağlık alanlarındaki uygulamalara kadar çoğu yapay zeka modeli Nvidia donanımını temel alıyor. Bu Jensen'in gelişme yeteneğinin muhteşem bir kanıtı. Ancak sadece bu da değil, Jensen aynı zamanda zorluklarla karşılaştığımızda bana ve diğer kuruculara yardım etmek için zaman ayırdı. Sektörümüz için yaptığı her şeyi derinden takdir ediyorum“.

Başarılara rağmen, Jensen Huang Onu yavaş yavaş, röportaj üstüne röportaja, hatta müthiş bir iletişimci ve şovmen.

Duyulması gereken en merak edilen şey Jensen Huang'ın 30 yıl geriye gidebilseydi aynı yolu izlemezdi. Edinilmiş ile röportajda Aynı seçimleri bir daha yapmayacağını söyleyen girişimcinin kendisidir. Nvidia CEO'su görüşmecilere “Nvidia'yı kurmak beklediğimden milyon kat daha zor oldu” dedi. Huang, kendisinin (ve diğer girişimcilerin) içinde, başkalarının imkansız olduğunu düşündüğü devasa görevleri muazzam fedakarlıklar yaparak yerine getirmesine olanak tanıyan bir tür “süper güç” olduğunu öne sürüyor.

Jensen Huang'ın eğitimini aldığı Stanford Üniversitesi öğrencilerine gönderdiği temel mesajlardan biri, “Siz Stanford öğrencilerine bol dozda acı ve ıstırap diliyorum”. “Büyüklük zekadan değil karakterden gelir. Ve acı çeken insanlarda karakter oluşur. Bu “acılar” arasında her şeyden önce başarısızlık vardır. En büyük avantajlarımdan biri de beklentilerimin çok düşük olması,” diye sözlerini tamamladı Huang etkinlik sırasında.