Siber güvenlik, gençlerin %50’si güvenli parola belirlemeyi bilmiyor

BirCicek

New member
Huawei ve Parole O_Stili, Roma’daki Palazzo Madama’nın “Caduti di Nassirya” odasında gerçekleşen bir etkinlikte de paylaşılan “SmartBus – İtalya’daki ağın risk ve fırsatlarının algılanması” raporunun verilerini açıkladı. diğerlerinin yanı sıra Hon’un varlığını gördü. Eğitim ve Liyakat Bakanlığı Devlet Müsteşarı Paola Frassinetti ve İtalya Cumhuriyeti Senatörü Daniela Sbrollini. Rapor, bu yılın Şubat ve Mayıs ayları arasında yaklaşık 4.500 öğrencinin ve 206 alt sınıftan kız öğrencinin katıldığı etkileşimli bir mobil sınıfı İtalya’ya getiren “SmartBus: Cybersafe on Board” ortak projesinin deneyimine dayanarak hazırlandı. ortaokullar ve Piedmont, Lombardiya, Toskana, Lazio ve Campania bölgelerinden yaklaşık 600 vatandaş, gemideki öğretmenlerle tartışarak İnternet ve uygulamaların kullanımıyla ilgili tehditler ve fırsatlar konusundaki farkındalıklarını artırmayı başardılar. gizlilik ve siber güvenlik ile ilgili temel sorunlar.

SmartBus, tamamen dijital araçların kullanımına ve günlük yaşam aktivitelerine uygulanan oyun dinamiklerine dayanan etkileşimli bir eğitim yaklaşımından yararlandı. Parole O_Stili tarafından proje için özel olarak geliştirilen ve hedef kullanıcılar için iki farklı yola sahip bir tablet ve WebApp kullanan tüm katılımcılar, bir sınav aracılığıyla becerilerini test etme ve eğitimcilerle birlikte sonuçlar üzerinde düşünme fırsatı buldular. Bu eğitim yaklaşımı, katılımcıların dijital güvenlik konusunda daha fazla farkındalık kazanmalarını ve dijital araçların kullanımında bir sorumluluk kültürü geliştirmelerini sağladı.

Yetişkin katılımcıların bireysel sonuçlarıyla birlikte oturumdan oturuma oluşturulan öğrenci anketlerine dayanan nihai rapor, İtalyanların dijital araçlar, İnternet ve ağ riskleri konusunda orta-yüksek düzeyde bilgiye sahip olduğunu, ancak yalnızca %3,1 olduğunu gösterdi. 5.000’den fazla katılımcı anketteki tüm soruları doğru yanıtladı. Bu bağlamda, genç vatandaşların ele alınan tüm konulara yetişkinlerden daha hazırlıklı olduğu görülmektedir. Yalnızca yetişkinleri dikkate alan Huawei ve Parole O_Stili tarafından hazırlanan rapor, İtalya’da kadınların dijital ve siber güvenlik konularında erkeklerden daha hazırlıklı olduğunu gösteriyor; kadınlardan daha “dijital”; ancak aynı bağlamda gençler arasında bunun tersi bulundu.

Gizlilik ve siber güvenlik konularıyla yakından bağlantılı sonuçlar göz önüne alındığında, genç İtalyanlar tarafından yönetilen çevrimiçi içeriğin güvenliğiyle ilgili potansiyel olarak endişe verici bir rakam ortaya çıkıyor: Aslında, öğrencilerin %50’si güvenli bir parola belirleyemiyor veya eşit derecede güvenli bir parola saklayamıyor. özel araçlar aracılığıyla şifrelerinin arşivlenmesi (kızların %47,6’sı akıllı telefonlarında basit bir not kullandıklarını söyledi); Bu, yeni İtalyan nesillerinin geleceği için kesinlikle dikkate alınması gereken bir varsayımdır, bugün kendilerini akıllı telefonlarındaki sosyal ağlardaki ve iletişim dizinlerindeki basit içeriği yönetmekle “sınırlayan” aynı gençlerin bir gün geleceği düşünüldüğünde. profesyonel alanda banka hesabı şifrelerini, Kamu Yönetimi sitelerine erişim kimlik bilgilerini ve hassas şirket verilerini yönetmek zorunda kalacak yetişkinler.

“SmartBus raporundan ortaya çıkan resim, bilgi güvenliği ve bilgi konusunda çok faydalı bir analiz sunuyor ve eğitimin önemini vurguluyor. İtalyan okulu, öğrencilere dijital becerilerin kazanılmasında eşlik etmeyi amaçlayan bir planla ve giderek daha homojen ve kapsamlı projelerle, öğretmenleri de ilgilendiren ve ebeveynleri ve aileleri daha fazla içeren eğitimlerle hem teknolojik yenilik hem de dijital dönüşüm üzerinde çalışıyor. Milli Eğitim ve Liyakat Bakanlığı Devlet Müsteşarı Sayın Paola Frassinetti, “Dijital eğitimi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Senatör Daniela Sbrollini şunları ekledi: “Siber güvenlik gibi temel bir olguyu anlamada bu raporla vatandaşlara ve siyasete yaptıkları katkı için Huawei ve Parole O_Stili’ye teşekkür ediyorum. Siber güvenlik, İtalyanların ve kurumların hayatında her zamankinden daha büyük bir ağırlığa sahip ve olacaktır. Ortaya çıkan sonuçlar kısmen cesaret verici: Gençlerimiz ellerindeki BT araçlarına aşina ve bunları biliyor, ancak henüz web’in tehlikelerinin tam olarak farkında değiller. Bu açıdan bakıldığında siyaset, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanıcıları arasında farkındalığı artırmak için çok şey yapabilir. Siber güvenliğin, Hükümet tarafından 30 Nisan 2021’de Avrupa Komisyonu’na gönderilen ve 13 Temmuz 2021’de kesin olarak onaylanan Ulusal İyileşme ve Direnç Planı’nın öngördüğü müdahalelerden birini oluşturması tesadüf değildir. Italia Viva Ulusal Spor Departmanı Başkanı olarak , Spor etkinliklerinin yasadışı platformlar aracılığıyla izlenmesi de dahil olmak üzere telif hakkı ve korsanlığa dikkat edilmemesine şaşırdım ve üzülüyorum, bu fenomen Senato’nun aleyhine bir yasayı onayladı. Gençler, basit bir video oyunundan bir kitaba, bir filmden bir spor şovuna kadar içeriğin arkasında, takdir edilmeyi hak eden çalışan insanların, sanatçıların veya profesyonel sporcuların çalışmaları ve bağlılıkları olduğunu hâlâ tam olarak anlamış değiller. yaratıcılıklarının ve yeteneklerinin meyvesi”.