San Francisco'da sürücüsüz taksi kalabalık tarafından ateşe verildi

BirCicek

New member
Aşırı vandalizm olayı San Francisco'nun Çin Mahallesi'nin kalbini vurdu ve şehir ile otomatik araç şirketleri arasında zaten gergin olan ilişkilerde yeni bir sayfa açtı. Dün yerel saatle 21.00 civarında, bir kişi Waymo sürücüsüz taksinin kaportasına atlamaya karar verdi ve ardından ön camını kırdı. Durum hızla tırmanmadan önce bu eylem orada bulunanlar arasında kendiliğinden bir alkış yarattı: Aracın etrafında bir kalabalık oluştu, aracı sprey boyayla kapladı, camları kırdı ve sonunda ateşe verdi. Birkaç dakika sonra gelen itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesine rağmen alevler otomobili tamamen sardı.

Bu vandalizm eyleminin arkasındaki nedenler şu anda belirsizliğini koruyor. Waymo temsilcisi Sandy Karp, saldırı sırasında tamamen otonom aracın “yolcu taşımadığını”, bu sırada araca havai fişek atılarak alevlerin alevlendiğini söyledi. . San Francisco Polis Departmanı halkı bilgilendirme memuru Robert Rueca, kolluk kuvvetlerinin “akşam 20.50 civarında arabayı alevler içinde bulduğunu” doğruladı ve herhangi bir “yaralanma raporu” olmadığını da sözlerine ekledi.


YouTube kanalı FriscoLive415 tarafından yayınlanan bir video, San Francisco sakinleri ile otomatik araç operatörleri arasında artan gerilimin sembolü olan Waymo'nun elektrikli Jaguar taksisinin kömürleşmiş enkazını gösteriyor. Rakip robotaxi Cruise'un operasyonları, geçen yıl araçlarından birinin bir yayaya çarpıp sürüklediği bir kazanın ve otomatik taksilerin trafiği kapatarak veya yangınla çarpışarak kaosa neden olduğu önceki olayların ardından Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı tarafından askıya alındı. motor, bu hizmetlerin kentsel yaşamdaki güvenliği ve uygunluğu konusundaki tartışmayı alevlendiriyor.

Şehir yetkililerinin ve bazı sakinlerin bu arabaların 7/24 çalışmasına karşı muhalefeti, araçların kaportalarına turuncu konilerin yerleştirilmesi gibi sembolik hareketlerle de kendini gösteren, toplumun bu teknolojinin dayatılmasına karşı direnişini vurguluyor. Vandalizm olayı, teknoloji şirketlerinin cihazlarını kamusal alana yerleştirirken karşılaştığı daha geniş bir zorluklar bağlamına uyuyor; bu, ortak bisikletlerin yok edilmesinden elektrikli araçlara ve scooterlara karşı şiddet olaylarına kadar tarihsel emsalleri gören bir olgu.
 
Üst