NASA Gezegen Savunma Tatbikatı: Stratejiler ve Uluslararası İşbirliği

BirCicek

New member
NASA, bir asteroitin gezegenimiz üzerindeki varsayımsal etkisine yanıt stratejilerindeki son gelişmeleri yaymak için 20 Haziran'da İtalya saatiyle 21.30'da canlı yayın yapmaya hazırlanıyor.


Kurumlararası Gezegensel Savunma Tatbikatının iki yılda bir beşincisi 2 ve 3 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi. Laurel, Maryland'deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda (APL). Etkinliğe NASA'nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) işbirliğiyle ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Uzay İşleri Ofisi'nin desteğiyle katıldı. Amaç, tehlikeli asteroitler veya kuyruklu yıldızlardan kaynaklanan potansiyel tehditlere karşı ulusal müdahale kapasitesini değerlendirmekti.Gezegenimizi korumaya yönelik NASA'nın gezegensel savunma stratejisini desteklemeye devam ediyoruz.


Sunum sırasında, NASA Gezegensel Savunma Görevlisi Emeritus Lindley Johnson, FEMA'dan NASA'nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi'ne ayrıntılı bilgi veren Leviticus “LA” Lewis ve Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda gezegen savunma bölümünün süpervizörü Terik Daly, tatbikatın tarihçesi ve amacı, bu yıl simüle edilen senaryo ve ortaya çıkan sonuçlar ve öneriler.


Bu yıl, tatbikat ilk kez gezegen savunması alanında uluslararası işbirlikçilerin katılımını içeriyordu ve sahip NASA'nın İtalya'nın da katıldığı DART (Çift Asteroit Yönlendirme Testi) misyonundan elde edilen gerçek verilerden yararlanıldı Dünyanın savunması için uzayda yapılan ilk gerçek teknolojik gösteri. Şu anda öngörülebilir gelecekte önemli bir asteroit çarpma tehdidi bulunmamakla birlikte, NASA ve uluslararası ortaklar gezegenin güvenliğini sağlamak için gerekli bir müdahale stratejisini uygulamayı düşünüyor.


Etkinlik NASA TV ve ajansın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Fotoğraf kaynak: NASA/JPL
 
Üst