Marge Simpson, üç bin yıllık Mısır lahitinde görünüyor

BirCicek

New member
Dizinin en ünlü karakterlerinden biri olan Marge'a çarpıcı bir benzerlik taşıyan 3000 yıllık bir Mısır lahitinin yakın zamanda keşfedilmesiyle Simpsonlar ve Antik Mısır arasında beklenmedik bir bağlantı ortaya çıktı. Yeni Krallık döneminde lahit kapakları karmaşık ve detaylı tasarımlarıyla biliniyordu. Ancak sosyal medyada özellikle merak edilen bir ayrıntı dikkat çekti: Her yönüyle ünlü çizgi film ailesinin annesine benzeyen bir figür. Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Dr. Mustafa Waziri, arkeologların Minya'daki antik bir mezarlıkta bulunan mezarların, Yeni Krallık'tan kalma 3.500 yıllık bir mezarlıkta bulunan üst düzey yetkililere ve rahiplere ait olduğuna inandıklarını söyledi. . Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, muskalar, süs eşyaları, mumyaların bulunduğu taş ve ahşap lahitler bulundu.


Marge Simpson'ın “klonu” olduğu iddia edilen lahitin keşfi dokuz ay önce duyurulmuştu ancak son zamanlarda sosyal medya sayesinde viral hale geldi. Lahitin kapağında yeşil bir elbise ve son derece uzun mavi bir taç giyen sarı tenli bir kadının görüntüsü yer alıyor. Bu, Simpsons hayranlarına hemen Marge Simpson'ın imzası olan mavi saçlarını ve yeşil askısız elbisesini hatırlattı. Lahitin bir fotoğrafı yakın zamanda Reddit'te yayınlandı ve bir dizi eğlenceli yoruma yol açtı: Birisi şaka yaparak “Mısır Simpsonları tahmin etti” dedi. “Marge'ı mı?” başka bir kullanıcı ironik bir şekilde sorarken, üçüncüsü şu yorumu yaptı: “Bana onun Marge Simpson olmadığını söyle.”

Yeni Krallık lahitleri genellikle ölen kişiyi, tanrıları ve Ölüler Kitabı'ndan sahneleri tasvir eden oymalar ve resimlerle süslenirdi. Waziri, “Bu gibi keşifler, tarihçiler ve arkeologlar için 20. Hanedanlığın zaman çizelgesini yeniden yapılandırmak, dönemin sosyo-ekonomik koşullarını ve kültürel ve dini uygulamalarını anlamak açısından çok önemlidir.” dedi. Mısır Gazetesi'nin haberine göre lahit, Ashmunein'deki Djehouti Baş Rahibi'nin kızı Tadi Prima'ya aitti. Mumyalanmış kişinin vücudunun üzerine bir maske ve boncuklu bir elbise yerleştirilmiş gibi görünüyordu.
 
Üst