GSMA, telekomünikasyonda yapay zekayı desteklemek için IBM ile anlaşma imzaladı

BirCicek

New member
Küresel telekomünikasyon sektörünün çıkarlarını temsil eden birlik olan GSMA, geçtiğimiz günlerde IBM ile stratejik bir ortaklık kurduğunu duyurdu. İşbirliğinin amacı telekomünikasyon sektöründe üretken yapay zeka çözümlerinin benimsenmesini desteklemektir. Girişim, beceri boşluklarını doldurmak ve bu teknolojilerin pratik kullanımını teşvik etmek için tasarlanmış iki ana programın başlatılmasını içeriyor. GSMA özellikle, GSMA İleri eğitim kolu tarafından geliştirilen yeni kurs serisinin ilki olan özel bir program aracılığıyla IBM ile birlikte çalışacak. Bu kurslar telekomünikasyon endüstrisi liderlerini yapay zeka çağına hazırlamak için tasarlanmıştır. Telekom sektörü yöneticileri için özel olarak tasarlanan eğitim programı, GSMA üyelerini, IBM Watsonx yapay zeka ve veri platformundan yararlanarak GenAI'yi etkin bir şekilde kullanmak için gereken bilgi ve becerilerle donatmayı amaçlıyor.

Üyelere, GSMA Foundry'nin Üretken Yapay Zeka programı aracılığıyla IBM Watsonx'a erişim verilecek. Bu program, katılımcılara, maliyet liderliğini, gelir artışını ve müşteri deneyimini iyileştirme nihai hedefiyle sektöre özgü kullanım örneklerini keşfetmeleri için bir platform sağlar. İki kuruluş, GenAI'nin müşteri desteği, BT ve ağ optimizasyonu da dahil olmak üzere operasyonların ve müşteri katılımının tüm yönlerini iyileştirme konusunda “muazzam bir potansiyele” sahip olduğuna inanıyor.

GSMA CTO'su Alex Sinclair, yapay zekanın telekomünikasyon endüstrisi ve genel olarak toplumlar için muazzam fırsatlar sunduğunu vurguladı. Ancak bağlantı endüstrisinin tüm sektörlerinin bundan faydalanmasını sağlamak için bu teknolojiyi demokratikleştirmenin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Sinclair, “Operatörlerin yapay zeka araçlarına ve bilgilerine erişiminin yanı sıra gerekli becerilere, erişime ve eğitime erişmesini sağlamak, bu hedefe ulaşmak için kritik önem taşıyor” dedi. GSMA İleri eğitim programı, temel yapay zeka prensiplerinden telekomünikasyon endüstrisindeki özel uygulamalara kadar geniş bir yelpazedeki konuları kapsayacak. Program, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Meksika, ABD ve Güney Kore'de bulunan beş IBM ofisinde gerçekleştirilecek. Ayrıca çevrimiçi bir program da mevcut olacaktır.