Google Bard'a elveda ve Gemini'ye hoş geldiniz, işte onu iPhone ve Android'de nasıl kullanacağınız

BirCicek

New member
Google, artık Android ve iOS'taki Google Arama uygulamalarına entegre edilen en yeni yapay zeka motoru Gemini çağını resmen başlattı. Geçtiğimiz Ekim ayında Pixel 8 ve 8 Pro'nun lansmanı sırasında Asistan ve Bard ile birlikte tanıtılan Gemini, Google'ın dijital asistanı daha erişilebilir ve entegre hale getirme stratejisinde ileriye doğru önemli bir adım atıyor. Şimdiye kadar bard.google.com'un (yakın zamanda gemini.google.com'a dönüştürülen) kullanıcı arayüzünün mobil tarayıcılar için optimize edildiği ancak gerçek bir yerel deneyim elde edilemediği kanıtlandı. Google bu boşluğu Gemini ile dolduruyor Android'de simgeye basit bir dokunuşla başlatılabilir ana ekranda güç düğmesine uzun basmak, ekranın köşelerinden çapraz bir kaydırma yapmak, veya “Hey Google” sesli komutunu kullanın. Asistan gibi Google uygulaması aracılığıyla perde arkasında çalışsa da Play Store'da bulunan uygulama artık ana ekran için bir kısayol/simge görevi görüyor.


Gemini'nin en dikkat çekici yeni özelliği, kullanıcıların yazmasına (klavye), konuşmasına (mikrofon) veya fotoğraf eklemesine olanak tanıyan, görüntü ekleme ve komut belirtme yeteneğine sahip yeni bir kamera kullanıcı arayüzü sunan bağlamsal “katman” panelidir. Bu, patlak bir lastiğin fotoğrafını çekerek onarım talimatlarını isteyebilme veya okuduğunuz bir makale hakkında sorular sorabilme gibi yeni kullanım senaryolarının önünü açar. İkizler burcu metin ve resim oluşturmakla sınırlı değildirancak kullanışlılığını Uzantılar ile genişletir, Haritalar, Uçuşlar ve YouTube gibi diğer Google hizmetlerinden bilgi almak. Verdiğiniz yanıtlar, onay veya onaylamamayı ifade etme, ilgili Google aramalarını gerçekleştirme, sonuçları paylaşma ve kopyalama, ayrıca yanıt verme ve bilgi isteme becerisiyle çevrimiçi deneyimin aşinalığını korur.

Mobil tarafta, Gemini'nin ana ekranı web ekranını kopyalayarak önerilen istemleri ve önceki “Sohbetlere” erişimi sunuyor. Profil avatarına dokunduğunuzda Gemini Etkinliği, Uzantılar ve diğer ayarlara yönlendirilirsiniz. Gemini'yi kullanmak isteğe bağlıdır ve manuel aktivasyon gerektirir. Bu yeni deneyimle kullanıcılar akıllı evleri kontrol etme, zamanlayıcıları ayarlama ve arama yapma gibi klasik Google Asistan özelliklerine erişebilecek ve Google “gelecekte daha fazla özelliği desteklemek için çalışacağını” vaat ediyor. Pixel Buds ve diğer kulaklık kullanıcıları Google Asistan'ı kullanmaya devam edecek. Gemini minimum 4 GB RAM gerektirir ve Android 12 ve üzeri cihazlarla uyumludur. iOS'ta Gemini, Keşfet akışının üst kısmında bir Arama/Gemini değiştiriciyle mevcut Google uygulamasına entegre olur. Gemini'nin Android ve iOS telefonlar için kullanıma sunulması ABD'de İngilizce olarak başladı ve “önümüzdeki haftalarda tamamen kullanıma sunulacak.” Sunum, önümüzdeki haftadan itibaren İngilizce olarak diğer yerlere genişleyecek, ardından Japonca ve Korece gelecek ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere “yakında ek ülkeler ve diller gelecek”.
 
Üst