Eski Yunan Düşünürü Aristoteles E Göre Devletin Temel Amacı Nedir ?

siteci

Global Mod
Global Mod
Eski Yunan Düşünürü Aristoteles'e Göre Devletin Temel Amacı

Eski Yunan düşünürü Aristoteles, siyaset felsefesi alanında önemli katkılarda bulunmuş ve devleti, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak görmüştür. Aristoteles'e göre devletin temel amacı, insanları erdemli bir yaşam sürmeye yönlendirmek ve toplumsal adaleti sağlamaktır. Bu makalede, Aristoteles’in devlet anlayışını ve onun için devletin temel amacını detaylı bir şekilde ele alacağız.

Aristoteles'in Devlet Anlayışı

Aristoteles, "Politika" adlı eserinde devleti, insanların birlikte yaşama ihtiyacından doğan bir varlık olarak tanımlar. Ona göre, insanlar doğal olarak sosyal varlıklardır ve toplum içinde yer almak, onların doğasında vardır. Bu sosyal varlıklar, bireylerin yalnız başına ulaşamayacakları amaçlara birlikte ulaşmak için bir araya gelirler. Devlet, bireylerin erdemli bir yaşam sürmesini sağlamak için gerekli olan en yüksek otoritedir.

Aristoteles, devletin insan hayatında bir araç değil, bir amaç olduğunu savunur. Yani, devletin varlığı bireylerin çıkarları için değil, bireylerin erdemlerini geliştirmeleri ve toplumun genel iyiliği için gereklidir. Bu bağlamda, Aristoteles, devletin yalnızca bir yönetim biçimi değil, aynı zamanda bir erdem geliştirme aracı olduğunu belirtir.

Devletin Temel Amaçları

Aristoteles’e göre devletin temel amacı, insanların erdemli bir yaşam sürmelerine olanak sağlamaktır. Bu amaç, şu başlıklar altında incelenebilir:

1. **Erdemli Bireylerin Yetiştirilmesi:** Devlet, bireylerin ahlaki ve etik değerleri benimsemelerine yardımcı olmalıdır. Aristoteles, erdemi "orta hal" olarak tanımlar ve bireylerin bu orta hali bulmaları için eğitilmeleri gerektiğini savunur. Devletin bu eğitimi sağlaması, toplumsal ahlakı güçlendirir.

2. **Toplumsal Adaletin Sağlanması:** Aristoteles, adaletin toplumsal düzenin temel taşı olduğunu ifade eder. Devlet, adaletin sağlanması ve bireyler arasındaki ilişkilerin dengelenmesi için gereklidir. Adalet, bireylerin haklarının korunmasını ve toplumsal huzurun tesis edilmesini sağlar.

3. **İnsanların Mutluluğunu Sağlama:** Aristoteles, mutluluğu (eudaimonia) bireylerin erdemli bir yaşam sürmeleriyle ilişkilendirir. Devlet, bireylerin kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmalıdır. Bu, bireylerin sadece kendi çıkarlarını düşünmekle kalmayıp, toplumun genel iyiliğini de gözetmelerini gerektirir.

Aristoteles'in Devlet Tipleri Üzerine Görüşleri

Aristoteles, devletlerin farklı yönetim biçimlerine sahip olabileceğini belirtir. Bu yönetim biçimleri arasında monarşi, aristokrasi ve politeia (bir tür demokrasi) yer alırken, bu yönetimlerin bozulmuş halleri ise tiranlık, oligarşi ve demokrasi olarak tanımlanır. Aristoteles, bu devlet biçimlerinin her birinin, devletin amacını ne derece gerçekleştirdiğine göre değerlendirilmesi gerektiğini vurgular.

Örneğin, monarşi, ideal bir yönetim biçimi olarak görülürken, tiranlık, bireylerin haklarını ihlal eden bir sistem olarak kabul edilir. Aristoteles, en iyi yönetim biçiminin, toplumun ihtiyaçlarını ve bireylerin erdemlerini gözeten bir yönetim olmasını gerektiğini savunur. Bu nedenle, devletin amacını gerçekleştiren bir yönetim biçimi, bireylerin mutluluğunu ve erdemlerini geliştiren bir sistem olmalıdır.

Devletin Eğitim ve Kültür Üzerindeki Rolü

Aristoteles, devletin eğitim ve kültür üzerindeki etkisini de önemle vurgular. Eğitim, bireylerin erdemlerini geliştirmeleri için gereklidir. Devlet, bireylerin eğitim almasını sağlamalı ve kültürel değerlerin aktarımını desteklemelidir. Bu, toplumsal birlikteliği güçlendirir ve bireylerin ortak bir hedef etrafında birleşmesine yardımcı olur.

Sonuç

Sonuç olarak, Aristoteles'e göre devletin temel amacı, bireylerin erdemli bir yaşam sürmelerini sağlamak ve toplumsal adaleti tesis etmektir. Devlet, bireylerin mutluluğunu sağlamak için gereklidir ve bu amacın gerçekleştirilmesi için eğitime, adalete ve kültürel değerlere büyük önem verilmelidir. Aristoteles’in bu görüşleri, modern siyaset felsefesinde de önemli bir yer tutmakta ve devletin rolü üzerine düşüncelerimizi şekillendirmektedir. Aristoteles'in düşünceleri, bireylerin sadece kendi çıkarlarını düşünmekle kalmayıp, toplumun genel iyiliğini gözetmelerini teşvik eder. Bu nedenle, devletin varlığı, bireylerin ve toplumun erdemli bir yaşam sürmesi için kritik bir öneme sahiptir.