Deutsche Telekom, telekomünikasyonda kuantum teknolojisine adanmış araştırma laboratuvarı

BirCicek

New member
Telekomünikasyon devi Deutsche Telekom yakın zamanda Almanya’nın kalbinde iddialı bir projeye başladı: kuantum teknolojisinin ticari telekomünikasyon ağlarına uygulanmasına odaklanan bir araştırma laboratuvarının açılışı. Berlin’deki T-Labs tesisinde yer alan bu yeni inovasyon merkezi, daha hızlı ve daha güvenli iletişim geleceğinin temellerini atmayı, hem akademiden hem de iş dünyasından ortaklarla işbirliklerinin önünü açarak en ileri projeleri gerçekleştirmeyi vaat ediyor . Bu laboratuvarın temel amacı, kuantum mekaniği ilkelerine dayanan ve iletişimin güvenliğini ve hızını artırmak için muazzam bir potansiyel sunan kuantum teknolojisinin kullanımı yoluyla ileri iletişim çözümlerinin geliştirilmesidir.

Bu yeni laboratuvarın en önemli özelliklerinden biri de 2.000 km uzunluğunda fiber optik test ağının bulunmasıdır. Bu ağ, aralarında Berlin, Dresden ve Münih’teki teknik üniversitelerin yanı sıra Fraunhofer Telekomünikasyon Enstitüsü’nün de bulunduğu önemli ortaklara bağlanacak. Üst düzey akademik kurumlarla olan bu stratejik bağlantı, araştırma ve iş dünyaları arasında sürekli bir bilgi ve uzmanlık akışı sağlayarak, verimli işbirliğine ve yenilikçi çözümlerin geliştirilmesinde daha hızlı ilerlemeye olanak sağlayacaktır. Bu kuantum laboratuvarının açılışı, Deutsche Telekom’un kuantum teknolojisiyle ilgili bir dizi projeye olan bağlılığının doğal bir devamıdır. Şirket, yakın zamanda Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Birliği’ndeki iletişim altyapısının bütünlüğünü sağlamayı amaçlayan bir girişim olan PETRUS projesinin resmi koordinatörü olarak seçildi.