Bulanık Şeritlerin Ortaya Çıkardığı Tıbbi Bir Gizem

Beykozlu

New member
Geçen kış New York’tan Lake Tahoe’ya olan kros yolculuğumuz bir pandemi, kar fırtınası ve McDonald’s’taki salataların iptali ile yeterince olaylı geçecekti. Ama Omaha tarafından, Interstate 80’deki şeritler gözlerimin önünde zıplıyor gibi göründüğünde, beklenmedik bir bölgeye girdik.

“Slalom dönüşlerinizi saatte 80 mil hızla mı yapıyorsunuz?” eşim sordu.

Yol koşulları normaldi. SUV’umuz yeni lastiklere sahipti. Ancak şeritler genellikle birlikte bulanık görünüyordu. Bazen şeritlerin karışması günün geç saatlerinde, bazen de erken saatlerde meydana geldi. Bazen kör edici güneşte, bazen siste. Bir gözümü kapatsam şeritler tekrar ayrılıyordu.

Ne oluyordu? Beşinci sınıftan beri miyopluk için gözlük takıyordum; Bir yıl içinde göz doktoruma görünmüştüm; reçetem günceldi.

Tahoe’ya vardığımızda, daha kayaklarımı bile açmadan bir göz doktoruna gittim. Gözlerimin iyi olduğunu söyledi, ancak beyin kanaması veya tümörü ekarte etmek için bir MRI önerdi. Günler sonra oldu.

Ayrıca giderek daha nadir görülen bir alt uzmanlık olan bir nöro-oftalmolog görmemi söyledi. Ulusal olarak, bunlardan yalnızca 600’ü vardır ve birçoğu akademik araştırma yaptığı veya genel oftalmik uygulamalara sahip olduğu için, bunlardan sadece 250’si tam zamanlı klinisyendir. Geçen yıl Journal of Neuro-Ophthalmology’de yayınlanan bir makaleye göre altı eyalette hiç kimse pratik yapmıyor.

Tahoe optometristi, bölgedeki birkaç uygulayıcıdan biriyle randevu almanın aylar alabileceği konusunda uyardı. Ama Stanford’da cerrah olan erkek kardeşim, ertesi hafta, dört saat uzaklıktaki Palo Alto, Ca.’daki Stanford Tıp Merkezi’nden randevu almama yardım etti. Heather Moss, gözlerimin düzgün bir şekilde ortalanma derecesini de içeren ölçümler alarak 90 dakikalık muayeneyi gerçekleştirdi.

Teşhisim: ezotropya, yani gözlerden birinin veya her ikisinin de içe dönmesi.

Dr. Moss, her iki gözün önüne bir üçgen plastik çubuk yerleştirdiğinde, zıplama durdu. Plastik parçası, gücü yukarıdan aşağıya değişen bir dizi prizmaydı. Biz doğru yapana kadar prizmaları değiştirdi.

Yönlü gözler dışa, yukarı veya aşağı dönebilir. Hepsi şaşılığın biçimleridir ve beyinleri birbirinden biraz farklı iki görüntü almaya alışmış yetişkinlerde çift görme başlıca semptomdur. (Bunlar olmadan, derinlik algınız olamaz veya 3 boyutlu olarak göremezsiniz.) Semptomatik şaşılığı olan biri iki görüntüyü alır. Ancak gözler yanlış hizalandığından ve beyin anatomik-mekanik kusuru telafi etmediği için patlak verdiler.

Tipik olarak doğuştandır, çoğunlukla beyin zayıf gözden gelen görüntüleri bastırdığı için semptomları “göz tembelliği” ile kendini gösteren çocuklarda teşhis edilir. Bazı çocuklar, tembel gözü yeniden eğitmek için güçlü gözün üzerine bir göz bandı takarlar. Birçok çocuk, zayıf gözü kontrol eden kasları yeniden konumlandırmak için ameliyat olur.

Şaşılık, kusuru her iki gözü kapatarak telafi eden yetişkinlerin tepkisini uygun bir şekilde tanımlayan Yunanca “şaşılık” kelimesi olan strabos’tan türetilmiştir. Bunu yapmak, beynin üstesinden gelemeyeceği, iki gözden gelen çelişkili dürbün görüntülerini ortadan kaldırır.

Ofthamology dergisine göre yetişkinlerin yaklaşık yüzde 4’ünde buna sahip. Ancak çoğu zaman teşhis konulamaz ve insanlar farkında olmadan kusurlu görme ile yaşarlar. New York’taki Weill Cornell Medicine’de nöro-oftalmolog olan Dr. Marc Dinkin, “Düzenli göz doktorlarının çoğu sadece gözlere bakıyor – göz hareketlerine değil” dedi.

Rutgers New Jersey Tıp Okulu’nda profesör ve Kuzey Amerika Nöro-Oftalmoloji Derneği’nin başkan yardımcısı olan Larry Frohman, uzmanlık alanının daha az doktor çektiğini, çünkü nöroloji veya oftalmolojinin ötesinde ek bir yıllık resmi eğitim gerektirdiğini söyledi. .

Ameliyat bazen yetişkinlerde bu yanlış hizalamanın çözümü olsa da, prizmalar ortak çözümdür. Kalıcı olarak lenslere yerleştirilebilirler, ışığın yerini alabilir ve bir gözün gördüğünün konumunu değiştirebilirler, beyni kandırarak her iki gözden gelen görüntüleri uygun hizaya getirmesi için kandırabilirler.

Doğru düzeltme derecesini seçmek zor olabilir. Prizmaların gücü 1 ila 40 diyoptri arasında değişir (1 en zayıftır), ancak yaratabilecekleri bozulma nedeniyle nadiren 15’in ötesinde reçete edilirler.

David Kaplan’ın gözlerinde test yapıldı. Kredi… David Kaplan

Dr. Moss, gözlüklerin içine tutturmak için su kullanan geçici Fresnel baskılı vinil lensleri denememi önerdi. Bu bir milimetre kalınlığındaki lensler, hastaların farklı güçlerle deneyler yapmasına olanak tanır. Zorluk, düşebilmeleridir ve yüzeyde ince kazınmış çizgiler içeren plastik, topraklanmış prizmalar kadar net değildir. Önümüzdeki üç ay boyunca 3 diyoptriye yerleşmeden önce 1 diyoptri lens ve ardından 2 diyoptri denedim.

Araba kullanmak artık can sıkıcı değildi, ancak görüşüm mükemmel olmaktan uzaktı ve hatta biraz geriliyor gibiydi. Doğu Sahili’ne döndüğümde, Weill Cornell’deki Dr. Dinkin benim bakımımı üstlendi. Muayene koltuğunda sonunda çift görme yaşadım.

Duvarda büyük bir “A” görüntülendiğinde ve gözlüğümdeki Fresnel lensi çıkardığımda iki A gördüm. Elde tutulan prizmasından baktığımda, A sihirli bir şekilde birleşti. Interstate 80’de sıçrayan görüntüler olarak tanımladığım şey, beynimin birleştirmeye çalıştığı gerçekten ayrı görüntülerdi. O sırada çift görme olduğunu düşünmedim çünkü ortadaki sürüş şeridi sol şeritle hemen hemen aynı görünüyordu. Aslında, iki sol şerit görüyordum.

Dr. Dinkin prizmanın gücünü 10 diyoptriye çıkardı. Prizmaları her iki göz için lenslere ayırdı – 5 ve 5 (ışık farklı yönlere sapıyor). İlkbaharın sonlarına doğru Dr. Dinkin, düzeltmeyi bir çift kalıcı lense koymanın zamanının geldiğini söyledi.

Yeni gözlükler iyi çalıştı, ancak başka bir sorun ortaya çıktı. Kalıcı prizmalara sahip lenslerin kenarları daha kalındır ve sonuçta ortaya çıkan bozulma bir eğlence evi aynası etkisi yaratır. Özellikle merdivenlerden aşağı inmek sorunludur. Bu yüzden biraz daha zayıf prizmalara sahip başka bir gözlük aldım – 4 ve 4 diyoptri. Bunları çoğu zaman kullanmaya çalışıyorum, 5’li ve 5’li gözlükleri araba kullanmak için veya başka bir şekilde görme artışına ihtiyacım olduğunda ayırıyorum.

Yetişkinlikte nasıl şaşılık teşhisi koydum? Dinkin ve Dr. Moss, muhtemelen hayatımın tamamına veya çoğuna sahip olduğum konusunda hemfikirdiler, ancak sol gözümdeki kayma neredeyse farkedilemezdi. Daha önce hiçbir doktor sorunu tespit etmemişti çünkü kimse araştırmamıştı ve ben de şikayetimi dile getirmemiştim. Gözlerimin kendisi pozisyon değiştirmemişti. Bu durumun belirtileri yaş ve yorgunlukla ortaya çıkmıştı.

Görme talihsizliğim, yaşlanmanın tehlikelerinden sadece bir diğeriydi. Tahoe’daki kalışımızın sonuna doğru, 20 yıl sonra ilk ciddi kayak düşüşümü yaşadım ve sol baş parmağımda ve sağ omzumda burkulmalara neden oldum. Önemli değil – bunlar buz, dinlenme, atel ve 15 hafta ile iyileşir. Ama gözlerimle birlikte uzun vadeli ihtimallerimi merak etmeye başladım. İyi ki yarış atı değilim.