Boeing’in Starliner’ı Uzay İstasyonundan Ayrılacak: Nasıl İzlenir

Beykozlu

New member
Boeing’in Starliner uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonunda dört buçuk gün kaldıktan sonra Çarşamba günü Dünya’ya geri dönüyor. New Mexico’daki White Sands Füze Menzili’ne dönüş, NASA için uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan astronot taşımak üzere tasarlanan uzay aracı için mürettebatsız bir deneme çalışması gerçekleştirecek.Bağlantıdan çıkarma ve iniş olayları ne zaman ve bunları nasıl izleyebilirim?

Uzay istasyonundaki astronotlar, Salı günü Dünya’ya iade edilmek üzere 600 pound kargo ile doldurduktan sonra Starliner kapsülünün kapağını kapattılar.

Kaldırma işlemi Doğu saatiyle 14:36 olarak planlandı. NASA Televizyonu, saat 2’de ayrılmanın yayınını yayınlamaya başlayacak. Bunu yukarıdaki gömülü görüntü oynatıcıda izleyebilirsiniz.


Kötü hava beklenmedik bir şekilde müdahale ederse, Cuma günü yedek bir iniş fırsatı var.

NASA Televizyonu, Starliner uzay istasyonunun çevresinden ayrıldıktan sonra yayınını durduracak. Canlı yayın 17:45’te devam edecek İniş 18:49’da bekleniyor

Eve dönüş yolculuğu sırasında ne olacak?

Uzay istasyonundan ayrıldıktan sonra, Starliner yörüngesini New Mexico’daki seçilen iniş alanıyla hizalayacak. Doğu saatiyle 17:45’te, uzay aracını yörüngeden çıkaracak olan deorbit yanması olarak bilinen şeyde iticilerini ateşlemesi planlanıyor.

Yanma tamamlandığında, uzay aracının tahrik ve güç sistemlerinin çoğunu içeren koni şeklindeki kapsülün altındaki kısım olan servis modülü atılır. Servis modülü atmosfere ayrı olarak yeniden girecek ve yanacaktır.

Bu arada Starliner kapsülü atmosferi delip geçecek; havanın kör tabana karşı sıkıştırılması, ısı kalkanını 3.000 Fahrenheit’e kadar yakacaktır.

28.000 fit yükseklikte, drogue adı verilen iki küçük paraşüt açılacak. Üç ana paraşüt yaklaşık bir dakika sonra açılacak.


Rus ve Çinli astronot nakliyeleri okyanusa sıçramak yerine uzun süredir karaya paraşütle inmiş olsa da, Starliner bu yaklaşımı kullanan ilk Amerikan kapsülü. Tuzlu sudan kaçınmak, 10 defaya kadar kullanılmak üzere tasarlanmış kapsülün yenilenmesini kolaylaştıracaktır.

Boeing ve NASA ekipleri, Pazartesi günü White Sands, NM’ye inen Starliner’ın kostümlü provasını gerçekleştirdi. Kredi… Bill Ingalls/NASA
 
Üst