Bilim adamları Çevrimiçi Örümcek Satışlarının Gölgeli Bir Ağını Ortaya Çıkardı

Beykozlu

New member
İlk başta, YouTube’daki herhangi bir kutudan çıkarma görüntüsü gibi görünüyor: Genç bir adam izleyiciye mühürlü bir kutu sunuyor, içinde ne olabileceğine dair heyecanını ifade ediyor ve ambalaj bandını soyar.

Ancak, koleksiyonluk bir oyuncağı veya imza spor ayakkabısını çıkarmak yerine, yedi canlı tarantulayı dikkatli bir şekilde paketinden çıkarıyor ve çok eklemli bacaklarındaki incecik kılları sergilemek için yeterince yakınlaştırıyor.

Tarantulalar, gelişen örümcek ekonomisinde popüler bir teklif haline gelen biyolojik bir kapma torbası olan postayla sipariş örümcek “gizemli kutu”nun en önemli özelliğiydi ve çoğu artık web’de uygun bir şekilde var.

Hong Kong Üniversitesi’nden bir koruma biyoloğu olan Alice Hughes, “Kendinize gizemli örümceklerden oluşan gizemli bir hediye satın alabilirsiniz” dedi. “Bu, Pokémon kartlarından oluşan destenizi almak gibi: Nadir bir harika ya da rastgele bir sürü şey elde edebilirsiniz.”


Perşembe günü Communications Biology’de yayınlanan yeni bir makalede, Dr. Hughes ve meslektaşları, karanlıkta gizlenmeyi tercih eden, büyük ölçüde kontrolsüz yaratık ticaretine ışık tutuyor. Çevrimiçi satış listelerine ilişkin analizleri, 1.200’den fazla örümcek, akrep ve diğer örümcek türlerini ortaya çıkardı; Araştırmacılar, bunların sadece yüzde 2’sinin uluslararası ticaret düzenlemelerine tabi olduğunu bildiriyor.

Dr. Hughes, “Aaraknidlerin ticareti büyük ölçüde yapılıyor,” dedi. “Ve tamamen radarın altına giriyor gibi görünüyor.”

Araknid pazarındaki birçok organizma, esaret altında yetiştirilmek yerine vahşi doğada yakalanmış gibi görünüyor, çalışma bulundu ve hasatlarının ekolojik etkisi bilinmiyor.

Michigan-Dearborn Üniversitesi’nde yeni araştırmaya dahil olmayan bir araknolog ve davranışsal ekolojist olan Anne Danielson-Francois, “İstemeden çok sayıda kaldırılıyorlar” dedi. “Bu sınırsız kaynak değiller” diye ekledi.

Yaban hayatı ticareti gezegenin faunası için büyük bir tehdit olmasına rağmen, düzenlemeler ve kamuoyunun dikkati, öncelikle filler, papağanlar ve deniz kaplumbağaları gibi iyi bilinen karizmatik hayvanlara odaklanma eğilimindedir.


Ancak uzmanlar, omurgasızlar için büyük ve artan bir talep olduğunu ve eklembacaklıların popüler evcil hayvanlar olduğunu söyledi. Gönderilmesi çocuk oyuncağı – “Gerçekten küçük örümceklerden oluşan bir zarf postalayabilirsiniz” dedi Dr. Hughes – ve birçok türün devası nispeten kolaydır.

Kanada’da bağımsız bir vahşi yaşam ticareti uzmanı olan Ernest Cooper, “Havlamazlar, yürüyüşe çıkmaları gerekmez – rafınızda beş galonluk bir tankta basit bir eklembacaklısı kurabilirsiniz” dedi. “Büyüleyici davranışları var. Bazıları parlak renklere sahiptir.”

Asya orman akrebi, Heterometrus spinifer. Kredi… Buiten-Beeld/Alamy
Nikaragua’da egzotik bir evcil hayvan dükkanı. Uzmanlar, evcil hayvan olarak araknidlerle ilgilenen kişilerin, örneklerin vahşi doğada yakalanmadığını, esir olarak yetiştirildiğini kontrol etmeleri gerektiğini öne sürüyorlar. Kredi… Inti Ocon/Agence France-Presse — Getty Images

Yeni makalenin yazarları, küresel örümcek ticaretinin ölçeği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, hayvanları satıyor olabilecek web sitelerini belirlemek için dokuz dilde bir avuç arama terimi – “örümcek”, “akrep”, “araknid” kullandılar.

Örümcek ekskavatörleri veya Örümcek Adam koleksiyonları satan dükkanları ortadan kaldırdıktan sonra, çevrimiçi olarak satılık örümcek türlerinin bir listesini oluşturmak için kalan sitelerden veriyi kazıdılar. (2002 yılına kadar uzanan tarihi satış listelerini bulmak için İnternet Arşivini de kullandılar.)

Bu sitelerde, çalışma şu anda veya daha önce satılık toplam 1.248 örümcek türü buldu. Liste, devasa Asya orman akrebi ve çizgili Kosta Rika zebra tarantulası gibi bazı göstericileri içeriyordu. Ama aynı zamanda, Amerika’daki bodrum katlarının ortak sakinleri olan uzun bacaklı baba örümcekleri gibi bazı sürprizleri de vardı.


Finlandiya Doğa Tarihi Müzesi’nde doktora sonrası araştırmacı ve makalenin yazarı Caroline Fukushima, “Onlar kelimenin tam anlamıyla bacaklı toplar – bacaklı küçük toplar” dedi. “Bununla kimseyi etkileyemezsin.”

Bilim adamları, geniş çevrimiçi listelerle karşılaştırıldığında, bir ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi ticaret veritabanında yalnızca 267 örümcek türü bulunduğunu buldu. Çeşitli bitki ve hayvan türlerinin uluslararası ticaretini düzenleyen Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme veya CITES, ticaret veri tabanında sadece 30 türe sahipti.

Birupes simoroxigorum. Sadece Malezya’da bulunan ve yakın zamanda keşfedilen bu tür, doğal tarihi hakkında neredeyse hiçbir bilgi olmamasına rağmen, şu anda ticaret için yüksek talep görmektedir. Kredi… Chien Lee

(Bireysel ulusların kendi düzenlemeleri olabilir ve Amerikan makamları bazen uygun evraklar olmadan gelen örümceklerin yolunu keser. Dr. Danielson-Francois, yetkililerin boşaltmak istediği ele geçirilmiş imparator akrepleriyle dolu bir kutuyu daha önce almıştı.)

Çevrimiçi pazar, bilim adamları tarafından ilk kez tanımlandıktan kısa bir süre sonra mağazalarda görünen yeni örümcek türleri ile hızlı hareket ediyor. 2000 yılından bu yana keşfedilen türlerin yaklaşık 200’ü halihazırda ticarete konu oluyor; Araştırmacılar, ilk kez tanımlandıktan sonra bir veya iki yıl içinde düzinelercesinin mevcut olduğunu buldu.

Dr. Danielson-Francois, “Bu, insanların sahaya çıktığını ve yeni bir şey bulduklarını ve sadece ondan bir halt topladığını ve ardından çevrimiçi satışa sunduğunu gösteriyor” dedi.

Koleksiyonerler, henüz bilim tarafından bilinmeyen türleri de satın alıyor olabilirler. Dr. Hughes ve meslektaşları, ticarette sürekli olarak “Vietnam mavi tarantulası” gibi bilinen türlerin varyantları olarak tanımlanan yaklaşık 100 tür örümcek tanımladı. (“Yeni başlayanlar için değil,” diye uyarıyor Reptile Rapture sitesi. “Çok Defansif.”) Ancak bilim adamları, çoğu durumda, bu “varyantların” aslında farklı yeni türler olabileceğini söyledi.


ABD Balık ve Yaban Hayatı kayıtlarının ayrı bir analizinde, araştırmacılar, bireysel örümceklerin yaklaşık üçte ikisinin vahşi doğada yakalandığını buldular. Dr. Hughes, birçoğunun yerli oldukları bilinmeyen ülkelerden sevk edildiğini ve bunun da ulusal sınırların ötesinde aklanmış olabileceklerini düşündürdüğünü söyledi.

Şanghay’da bir vahşi yaşam pazarı. Kredi… Alex Plavevski/EPA, Shutterstock aracılığıyla
Bir Kosta Rika zebra tarantulası, Aphonopelma seemanni. Kredi… Philip Jones/Alamy

Çalışmanın sınırlamaları vardır. Dışarıdan uzmanlar, satın alınabilecek her örümcek türünün kapsamlı bir envanteri değildir ve tüm çevrimiçi listeler gerçek satışlara dönüşmeyebilir.

Ve bu ticaretin ekolojik etkilerini belirlemek zordur, çünkü kısmen araknidler hakkında çok az şey bilinmektedir. Xerces Omurgasızları Koruma Derneği’nde nesli tükenmekte olan türler programını yöneten Sarina Jepsen, “Bu türlerin çoğunun dağılımlarını, özellikle nerede meydana geldiklerini, hayatta kalmak için neye ihtiyaçları olduğunu tam olarak anlamıyoruz” dedi. uluslararası kar amacı gütmeyen

Ancak birçok örümcek türü, küçük coğrafi bölgelerle sınırlı gibi görünmektedir; bazıları tarantula gibi yavaş olgunlaşır ve uzun ömürlüdür. Danielson-Francois, “Onları eklembacaklıların dünyasının gergedanları veya pandaları olarak düşünebilirsiniz” dedi. “Yerel popülasyonların, avlandıklarında neslinin tükenmesi mümkün.”

Yakın tarihli bir başka çalışmada, Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çevrimiçi olarak satılan çok sayıda nesli tükenmekte olan tarantula türü buldu.


Uzmanlar, örümceklerin korunmasının her şeyden daha fazlasını gerektirdiğini söyledi: daha fazla düzenleme, örümcek ekolojisi hakkında daha fazla araştırma ve tam olarak hangi türlerin belirli ülkelere ithal edildiği ve belirli ülkelerden ihraç edildiği – ve hangi miktarlarda olduğu konusunda daha fazla veri.

“Özellikle endişelenmemiz gereken türler var mı?” dedi. “Her yıl çok sayıda dövülen türler var mı? Her tür eşdeğer değildir.”

Bu arada uzmanlar, araknit meraklılarını yeni organizmalar edinmeden önce ödevlerini yapmaya teşvik etti, hayvanların nereden geldiklerini ve tutsak mı yoksa vahşi mi olduklarını öğrendikleri sürece.

Dr. Fukushima, “Nihai tüketiciler olarak, çok sevdiğimiz bu hayvanların korunmasına yardımcı olmadaki rolümüzün ne olduğunu düşünmeliyiz” dedi.
 
Üst