“Apple'ı Avrupa cezalarına karşı koruyacağım”

BirCicek

New member
PBD Podcast ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Cumhuriyetçi ABD Başkan adayı Donald Trump, Apple'ın CEO'su Tim Cook'tan şirketin Avrupa Birliği'nde karşı karşıya olduğu büyük cezaları tartışmak üzere bir telefon aldığını açıkladı. Konuşma sırasında Trump, yeniden seçilmesi durumunda AB'nin Apple gibi Amerikan şirketlerinden “faydalanmasına” izin vermeyeceğini söyledi. Trump, “İki ya da üç saat önce Tim Cook beni aradı” dedi. “Bana Avrupa Birliği'nin onlara 15 milyar dolar ceza kestiğini söyledi. Üstüne bir de 2 milyar liralık ceza daha aldılar.”

Trump'ın bahsettiği yaptırımlar, Apple ile AB arasındaki bir dizi anlaşmazlıkla bağlantılı. Geçtiğimiz Mart ayında Apple, Avrupalı yetkililerin şirketin müzik akışı uygulamalarının kullanıcılarını daha iyi teklifler hakkında bilgilendirme yeteneğini sınırlamak için hakim konumunu kötüye kullandığını belirlemesinin ardından yaklaşık 2 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. App Store dışında kullanışlı. Ayrıca AB, Apple'ı 14,4 milyar dolar ödenmemiş vergi ödemeye zorlayan hukuki mücadeleyi de kazandı.

Trump'a göre Cook, AB'nin büyük Amerikan teknoloji şirketleriyle ilişkilerindeki rolüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Trump, “Cook bana bu cezaları ekonomilerini finanse etmek için kullandıklarını söyledi” dedi. “Şirketlerimizden yararlanmaya devam etmelerine izin vermeyeceğim, bu olmayacak.” Bu açıklamalara rağmen Apple henüz Trump'ın iddialarına kamuya açık bir yanıt vermedi veya konuyla ilgili resmi bir yorumda bulunmadı.

Bu telefon görüşmesi, Trump ile önemli teknoloji liderleri arasındaki daha geniş bir etkileşim modelinin parçası gibi görünüyor. Önceki röportajlarında Trump, Google'ın CEO'su Sundar Pichai ile de konuştuğunu ve arama sonuçlarında göründüğünü söylediği “kötü hikayelerden” duyduğu hoşnutsuzluğu ifade ettiğini açıklamıştı. Benzer şekilde, Elon Musk yakın zamanda Pensilvanya'daki bir Trump mitingine katılırken, Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in yaz boyunca eski başkanla birkaç kez temasa geçtiği bildirildi.