Anthropic'in yeni yapay zekası GPT-4 ve Gemini'ye meydan okuyor

BirCicek

New member
Anthropic, çok çeşitli görevlerde OpenAI'nin GPT-4'ü ve Google'ın Gemini'sine yetişmeyi veya onları geçmeyi vaat eden Claude 3.5 Sonnet adlı en yeni modelini piyasaya sürdü. Bu yeni şablon halihazırda web ve iOS'ta Claude kullanıcılarının kullanımına sunuldu ve Anthropic bunu geliştiricilerin de erişimine sunuyor. Claude 3.5 Sonnet, en küçük modeli için Haiku, orta seçenek için Sonnet ve amiral gemisi modeli için Opus adını kullanan Anthropic'in ürün gamında ara model olarak konumlandırılacak.

Şirket, Claude 3.5 Sonnet'in 3 Opus'tan daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor ve kıyaslamalar bunu oldukça büyük bir farkla başardığını gösteriyor. Yeni model aynı zamanda önceki modele göre iki kat daha hızlı görünüyor. Anthropic, Claude 3.5 Sonnet'in kod yazma ve çevirme, çok adımlı iş akışlarını yönetme, grafikleri ve tabloları yorumlama ve resimlerden metin yazma konusunda çok daha becerikli olacağını iddia ediyor. Bu yeni ve geliştirilmiş Claude aynı zamanda mizahı anlama konusunda da görünüşe göre daha iyi ve çok daha insancıl yazabiliyor.

Anthropic, yeni şablonun yanı sıra Artifacts adı verilen yeni bir özelliği de sunuyor. Artifacts ile Claude'a yapılan isteklerin sonuçlarını görmek ve bunlarla etkileşime geçmek mümkün olacak: Modelden bir şey tasarlamasını isterseniz, artık ne yarattığını gösterebilir ve onu doğrudan uygulamada düzenlemenize olanak tanıyabilir. Claude bir e-posta yazarsa bunu bir metin düzenleyiciye kopyalamak yerine Claude uygulamasında düzenleyebilirsiniz. Eserler Claude için uzun vadeli vizyonun bir işareti gibi görünüyor. Anthropic her zaman öncelikli olarak işletmelere odaklandığını belirtmiştir.
 
Üst