Amazon, Alexa’da yapay zeka planlarını açıkladı

BirCicek

New member
Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amazon.com’un Alexa olarak bilinen bulut tabanlı ses hizmetini üretken yapay zeka teknolojisiyle geliştirerek daha fazla insan gibi konuşabileceğini duyurdu. Amazon, 2023 ürün tanıtım etkinliği sırasında, hem yeni hem de Echoes gibi mevcut Alexa cihazlarına üretken yapay zeka sunma planlarını açıkladı. Hisse değeri bu yıl %60’tan fazla artan Amazon, dünya çapında milyonlarca mutfak tezgahında yerini alan teknolojik asistanın yakında insanlarla daha insani bir şekilde etkileşime girebileceğini söyledi.

Etkinlik sırasında Amazon’un cihaz ve hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dave Limp şu yorumu yaptı: “Her zaman Alexa’nın en iyi kişisel yapay zeka olduğunu söyledim, ancak şu ana kadar bizim zevkimize göre biraz fazla işlemsel oldu. Bunun nedeni Vizyonumuz değil, teknolojinin sınırlamaları. Artık Alexa ile insana yakın konuşmalar yapmak mümkün.” Bu yeni yeteneklerin gösterimi yeni Echo Show 8’de gerçekleştirildi. Sunum sırasında Limp, Alexa ile futbol konusu hakkında canlı bir sohbet gerçekleştirdi ve cihaz, Limp’in favori kolej takımını onun söylemesine gerek kalmadan hatırladı. Ses hizmeti aynı zamanda arkadaşlarla maç izlerken bağlamsal akşam yemeği seçenekleri de önerdi ve anında etkinliğe davet oluşturdu.

Echo müşterileri için bir diğer iyi haber ise, ilk kez 2014’te piyasaya sürülenler de dahil olmak üzere, halihazırda sahip oldukları Echo cihazlarında bu yeni konuşma yeteneklerini ücretsiz olarak deneyebilecek olmaları. Nasdaq Bileşik Endeksi 2023’te %31’lik bir artış kaydediyor. Teknolojide sürekli iyileştirme arayışı içinde olan Amazon, artık sesinde kahkaha, sürpriz gibi duygu geçişleri sunarak Alexa’nın kendini ifade etme biçimini daha insani hale getirmeyi hedefliyor. gelecek yılın başında yapılması planlanıyor.
 
Üst